Robotické centrum SPŠT SnV
3575
portfolio_page-template-default,single,single-portfolio_page,postid-3575,bridge-core-3.3.1,,qode_grid_1400,qode-content-sidebar-responsive,qode-child-theme-ver-1.5,qode-theme-ver-30.8.3,qode-theme-bridge,disabled_footer_bottom,qode-portfolio-single-template-1,wpb-js-composer js-comp-ver-8.0,vc_responsive

Robotické centrum SPŠT SnV

Technologickým vzdelávacím ekosystémom k odbornej excelentnosti
Category
verejné
About This Project

Predmetom návrhu bola:

  • novostavba CURI (Vzdelávacie a prezentačné centrum robotiky a inteligentných výrobných systémov  – SO 05)
  • rekonštrukcia budovy COVaP (Excelentné Centrum odborného vzdelávania a prípravy – SO 04)
  • konverzia pôvodného domu školníka (SO 06) na krátkodobé ubytovanie návštev (rekonštrukcia + nadstavba + dostavba)

 

Urbanistické riešenie

Pôdorys stavby v čo najväčšej miere využíva zastavateľnú plochu, teda parcelu ktorá vznikne po asanácii objektu archívu (Pôvodné SO 05) a malom rozšírení areálu školy na úkor susedného areálu.
Parcela určená pre výstavbu je takmer rovinatá.

Návrh hmoty reaguje na stavby v bezprostrednej blízkosti, najmä rozľahlý objekt COVaP (SO 04) na juhu, s ktorým je stavba priamo spojená.

Navrhnutý objem sa považuje za prirodzenú adíciu k existujúcemu komplexu prepojených budov, ktoré vznikali postupne v čase, počnúc secesnou hlavnou budovou (SO 01). Novostavba je do komplexu začlenená obdobne, ako sú prepojené aj ostatné objekty, teda krčkom, ktorý zachováva jasnú artikuláciu jednotlivých hmôt.
Novostavba so súčasným architektonickým výrazom má ambíciu stať sa prirodzenou súčasťou komplexu prepojených objektov a byť hrdou výpoveďou o svojej dobe.

Funkčne prevádzkové riešenie

Objekt novostavby je krčkom prepojený s budovou COVaP (Excelentné Centrum odborného vzdelávania a prípravy – SO 04), čo umožnuje ich súčasné spoločné využívanie, ale naopak aj nezávislé využitie. Krčok poskytuje obom budovám spoločný hlavný vstup. Novostavba disponuje tiež druhým vstupom od terasy na západnej fasáde, smerom k parku.

Architektonické riešenie

Architektonický návrh novostavby robotického centra je odpoveďou na širokú množinu požiadaviek klienta a zároveň kontextuálnych faktorov. Riešenie sa snaží v maximálnej miere vyhovieť plánovanému špecifickému využitiu, no zároveň poskytnúť dostatočnú variabilitu priestoru pre možný budúci vývoj účelu či obsahu budovy.

Pôdorysný tvar novostavby vychádza z jednoduchého štvorcového tvaru, ktorý bol konverziou priamych strán štvorca na oblúkové línie transformovaný na tvar konvexný. Výsledkom je kompaktný, obojsmerne súmerný tvar “nafúknutého” štvorca. K tomuto kroku viedol myšlienkový koncept expanzie – ako výstižnej témy reflektujúcej na podstatu toho, čo táto vzdelávacia
inštitúcia robí. Pomáha žiakom dosahovať osobnostný progres, nadobúdať vedomostí a schopnosti, ktoré následne po dostatočnej saturácii expandujú do sveta. Prenesene by sa dal koncept nazvať domom, ktorý sa “nevie zmestiť do kože”, pre pretlak potenciálu.

Dôležitým prvkom je obvodový transparentný plášť. Tvorí ho dvojitá fasáda, ktorej vonkajšia vrstva je vytvorená systémom vertikálnych otočných lamiel zo sklobetónu. Fasáda podľa potreby buď maximálne prepája interiér a exteriér, alebo ich naopak rozdeľuje na dva svety. Vnútorný, izolovaný, pre koncentráciu a vonkajší, ktorý s trochou zvedavosti túži nahliadnuť za tajomný “závoj”. Sofistikované riešenie fasády je zároveň odpoveďou na špecifický účel budovy, súvisiaci s pokrokovými technológiami.

 

MIESTO

Spišská Nová Ves, Slovensko

 

KLIENT

Stredná Priemyselná Škola Technická – Spišská Nová Ves

 

DÁTUM
2023

 

SPOLUPRÁCA
Bc. Tomáš Haničák

Technológie: Ing. Slavomír Katuščák (EVERLED s.r.o.)

Projektová dokumentácia: JEGON s.r.o.

Vďaka za výbornú, príjemnú a entuziastickú spoluprácu patrí skvelému (vtedajšiemu) vedeniu školy, predovšetkým riaditeľovi RNDr. Ladislavovi Ruttkayovi a zástupcovi Ing. Petrovi Malučkému.

 

ZASTAVANÁ / ÚŽITKOVÁ PLOCHA NOVOSTAVBY
516 m2 / 1020 m2