Polyfunkčný dom Raslavice
lukas,ildza,architekt,presov
2885
portfolio_page-template-default,single,single-portfolio_page,postid-2885,bridge-core-3.0.1,,qode-title-hidden,paspartu_enabled,paspartu_on_bottom_fixed,qode_grid_1200,qode-content-sidebar-responsive,qode-child-theme-ver-1.5,qode-theme-ver-28.8,qode-theme-bridge,disabled_footer_bottom,wpb-js-composer js-comp-ver-6.9.0,vc_responsive

Polyfunkčný dom Raslavice

Urbanistické riešenie
Návrh novostavby odpovedá na požiadavku investora umiestniť polyfunkčný dom na rovinatú parcelu č. 701, v blízkosti centra obce, v susedstve cesty č. 545 a 2 rodinných domov. Jeho pozdĺžna hmota je situovaná pozdĺž severnej hranice, zároveň svojou južnou fasádou paralelne
kopíruje južnú hranicu parcely. Toto hmotové riešenie nadväzuju na pôvodnú historickú tradíciu spôsoby výstavby v obci v zmysle štítovej orientácie dlhých dedinských domov kolmo k ceste. Zvyšok parcely je v prevažnej miere využitý statickou dopravou (parkovacími stániami potrebnými pre prevádzky v dome). Vzadu za domom (pri krátkej západnej fasáde domu) zároveň vzniká exteriér pridružený k transparentnému parteru domu.

Architektonické riešenie
Dizajn pracuje s hmotou jej fragmentáciou na 4 artikulované časti, pre efekt zmenšenia vnímaného celkového merítka budovy. Týmto krokom sa stavba usiluje o lepšie zasadenie do jej bezprostredného kontextu voľne stojacich rodinných domov menších dimenzií. Orientácia hrebeňov striech zdanlivo zalamuje hlavnú ulicu dovnútra parcely tvoriac tak svoju vlastnú „obchodnú uličku“. Koncové krátke fasády sú uzavreté oknom s odlišným akcentom – bezrámovým oknom osadeným v líci steny, pričom jedno z nich má priamy výhľad do ulice, druhé zasa do zelene v zadnej časti parcely. Minimalistický výraz domy dopĺňa decentná súhra duálnej rytmizácie – drevených stĺpov v parteri versus rytmu okien na poschodí.

Konštrukčné a materiálové riešenie
Stavba je uvažovaná v stenovom konštrukčnom systéme v kombinácii so skeletom na časti obvodového plášťa prízemia (presklenná časť). Stredovú časť budovy (jadro) v ktorej sa nachádza aj schodisko lemujú priečne nosné steny. Ako stavebný materiál nosných stien (obvodových i vnútorných) sú uvažované vápenno-pieskové tvárnice (napr. SILKA) v hrúbke 200mm. Obvodový plášť bude doplnený o tepelnú izoláciu vo forme 300mm vrstvy EPS. Steny sú následne zakryté hrubozrnnou bielou omietkou. Strecha je tvorená dreveným krovom (bez klieštin) a ako strešná krytina je použitá biela TPO fólia na plnom drevenom debnení. Podlahy sú uvažované bez krytín – teda liate podlahy z lešteného betónového poteru. Okná a dvere sú uvažované ako drevené (smrekovcové), s trojitými skelnými výplňami.

 

ÚŽITKOVÁ PLOCHA
355 m2

MIESTO
Raslavice (okres Bardejov), Slovensko

KLIENT
súkromný investor

SPOLUPRÁCA
Ing. arch. Dorota Hurná, Ing. arch. Ondrej Palenčar

DÁTUM PROJEKTU
2021