Apartmánové domy Žiarce
lukas,ildza,architekt,presov
3268
portfolio_page-template-default,single,single-portfolio_page,postid-3268,bridge-core-3.0.1,,qode-title-hidden,paspartu_enabled,paspartu_on_bottom_fixed,qode_grid_1200,qode-content-sidebar-responsive,qode-child-theme-ver-1.5,qode-theme-ver-28.8,qode-theme-bridge,disabled_footer_bottom,wpb-js-composer js-comp-ver-6.9.0,vc_responsive

Apartmánové domy Žiarce

4 Apartmánové domy

Objekty apartmánových domov sú situované v strednej časti rozľahlej parcely mierne svažujúcej sa k severu. Ich rozmiestnenie reaguje na tvar parcely tak, aby využilo možnosti zastavanosti, zároveň vytvorilo atraktívne medzipriestory a v neposlednej rade umožnilo dobré výhľady na okolie. Z juho-juhovýchodu majú novostavby výhľad k lesu a lyžiarskemu svahu, k severu zase na panorámu Tatier. Návrh operuje so 4 objektmi rovnakej hmoty, umiestnených do štvorca a striedavo otočených.

Dizajn pretavený v hmotovom a architektonickom riešení vychádza z celkovej koncepcie zástavby, od 1. etapy až po objekt polyfukčnej stavby v lyžiarskom stredisku. Koncept sme nazvali postupnou dezintegráciou. Znamená to postupnosť od tradičnej archetypálnej formy použitej pri prvej etape, pokračujúc k nepravidelnejšej, mierne polámanej forme Apartmánových domov v 2. etape, pokračujúc k ešte nepravidelnejšej forme Aparthotela v 3.etape. Postupnosť je zakončená veľmi netradičnou formou plánovaného polyfunkčného domu o niečo južnejšie, priamo v stredisku. Teda vzdiaľovaním sa od zastavanej časti dediny a blížiac sa do prostredia divokej prírody sa „domy menia na kamene“. Pravidelnosť tradičných ľudmi vytvorených stavieb sa postupne „rozbíja“ a svojou polámanosťou sa blíži prírodným tvarom a snaží sa tak lepšie zapadnúť do svojho okolia. Dom prestáva byť domom. Koncept kladie dôraz na prepojenie.. kontinuitu jednotlivých etáp.

4 domy rovnakej hmoty i pôdorysného tvaru sú tvorené 2 odlišnými typmi dispozície, ktoré sa líšia pozíciou vertikálnej komunikácie (A1=A2, B1=B2). Táto obmena okrem iného umožňuje ponúknuť záujemcom širšiu paletu dispozícií jednotlivých apartmánov. Objekty pozostávajú zo 4 podlaží – 2 nadzemných a 2 podkrovných. Šesťuholníkový tvar pôdorysu pripomína diamant, je symetrický v pozdĺžnej i priečnej ose. Hmota je kompaktná, subtraktovaná výraznými výrezmi. Tieto zárezy slúžiace ako lodžie apartmánov sú akcentované aj materiálovo. Samotný celistvý objem stavby v svetlosivom odtieni je perforovaný zárezmi zvýraznenými dreveným obkladom. Strecha objektu je bez presahov, so skrytými zaatikovými žlabmi tak, aby dotvorila zamýšľaný výraz kompaktného „kameňa“. Fasáda budovy sa v súlade s konceptom pohráva s „riadenou náhodnosťou“ jednotlivých výrezov a presklení. Prízemie všetkých objektov sčasti slúži polyfunkcii či spoločnému príslušenstvu a vybaveniu (recepcia, raňajkáreň, kongresová miestnosť, fitness.. )

Aparthotel

Objekt Aparthotela je situovaný v južnom cípe rozľahlej parcely mierne svažujúcej sa k severu. Jeho forma reaguje na tvar parcely tak, aby čo najlepšie využila možnosti zastavanosti. Z juho-juhovýchodu novostavbu lemuje hrana lesa, ktorá zároveň kopíruje úpätie strmých svahov. Stavba sa tak ocitá v príjemnom zátiší s lesom „za chrbtom“ a hlavnou, severnou fasádou s exponovanými výhľadmi od východu až po západ, predovšetkým s priamym výhľadom na Tatry.

Objekt pozostáva zo 4 podlaží – 2 nadzemných a 2 podkrovných. Hmota samotného Aparthotela je symetrická v pozdĺžnej i priečnej ose, kompaktná, subtraktovaná výraznými výrezmi. Tieto zárezy slúžiace ako lodžie apartmánov sú akcentované aj materiálovo. Samotný celistvý objem stavby v svetlosivom odtieni je perforovaný zárezmi zvýraznenými dreveným obkladom. Strecha objektu je bez presahov, so skrytými zaatikovými žlabmi tak, aby dotvorila zamýšľaný výraz kompaktného „kameňa“. Vyosenú sedlovú strechu tvoria 4 roviny. V rámci strešných plôch sú taktiež umiestnené 2 výrezy pre strešné terasy prislúchajúce najväčším apartmánom.
Fasáda budovy sa v súlade s konceptom pohráva s „riadenou náhodnosťou“ jednotlivých výrezov a presklení.

 

MIESTO
Žiarce (Pavčina Lehota – Konopiská), Slovensko

KLIENT
súkromný developer

SPOLUPRÁCA
Ing. Rastislav Ildža (ENERGYLINE) – generálny projektant

DÁTUM PROJEKTU
2021-2022