KULTURPĽAC Veľký Šariš
architekt, presov, ildza, architektura, navrh, interieru
2331
portfolio_page-template-default,single,single-portfolio_page,postid-2331,bridge-core-3.2.0,,qode-title-hidden,paspartu_enabled,paspartu_on_bottom_fixed,qode_grid_1200,qode-content-sidebar-responsive,qode-child-theme-ver-1.5,qode-theme-ver-30.6,qode-theme-bridge,disabled_footer_bottom,qode-portfolio-single-template-7,wpb-js-composer js-comp-ver-7.7.2,vc_responsive

KULTURPĽAC – Rekonštrukcia kina Veľký Šariš

Existujúca budova kina so zázemím sa nachádza na ulici Hlavná, neďaleko centra mesta. Z parcely sú krásne výhľady sverným smerom na hrad Šariš a smerom na východ na kopec Stráž. Návrh uvažuje s demolíciou budovy starého domu a teda terajšieho technického zázemia, ktorá stojí v južnej časti parcely. Táto budova je v dezolátnom stave a dispozične nevyhovuje svojej funkcii. Vďaka tomuto kroku vznikne v južnej časti parcely priestor pre parkovanie hostí, handicapovaných ale aj na príjazd zásobovania či techniky. Z urbanistického hľadiska sa jedná o veľmi dôležitú úpravu. Medzi budovou pošty, ktorá bola kedysi jednou z najvýznamnejších budov v obci, a medzi kultúrnym domom vzniká priestor pre „nádych“, priestor ktorý nechá obe budovy vyniknúť a znovu získat svoju silnú a čistú figúru.
Stavby sú doplnené stromami. Zhluk stromov na severnej strane má za cieľ fungovať ako „zelená brána“, ktorá opticky nenásilne oddeľuje verejný priestor ulice a polosúkromný priestor dvora. Cez spevnenú plochu dvora sa prechádza po posedových drevených schodoch do záhrady, kde sa nachádza detské ihrisko aj vonkajšia scéna s posedením. Záhrada je doplnená o zhluky ovocných stromov.

MIESTO

Veľký Šariš (okres Prešov), Slovensko

KLIENT

Mesto Veľký Šariš

DÁTUM
2021

SPOLUPRÁCA
Ing. arch. Ondrej Palenčar, Ing. arch. Kristína Garbová

ZASTAVANÁ PLOCHA REKONŠTRUOVANEJ ČASTI
323 m2

ZASTAVANÁ PLOCHA DOSTAVANEJ ČASTI
156 m2

ÚŽITKOVÁ PLOCHA
443 m2