RD Kendice
architekt, presov, ildza, architektura, navrh, interieru
1778
portfolio_page-template-default,single,single-portfolio_page,postid-1778,bridge-core-3.2.0,,qode-title-hidden,paspartu_enabled,paspartu_on_bottom_fixed,qode_grid_1200,qode-content-sidebar-responsive,qode-child-theme-ver-1.5,qode-theme-ver-30.6,qode-theme-bridge,disabled_footer_bottom,qode-portfolio-single-template-7,wpb-js-composer js-comp-ver-7.7.2,vc_responsive

RD Kendice

Rodinný dom s čiastočným využitím podkrovia, dispozície 4+kk.
Stavba svojim hmotovým a urbanistickým riešením reaguje na podmienky parcely, ktorá je prístupná zo severozápadného rohu, zároveň poskytuje výhľady najmä na východnú stranu. Pôdorysný tvar i hmota domu je definovaná 2 jasne artikulovanými objemami so sedlovými strechami bez presahov, ktoré sa v strede stretávajú v prekrytí.
Toto prekrytie pokračuje na západ i východ gánkom, striedavo, raz orientovaným na sever a raz na juh.

V severozápadnej časti parcely vzniká polouzatvorené vstupné nádvorie, ktoré severným gánkom užívateľa vedie k vstupu. V juhovýchodnom, vnútornom rohu stavby zasa vzniká terasa, čiastočne prekrytá južným gánkom, opticky i funkčne prepojená s interiérom. Severná hmota slúži ako denná, obytná časť, južná hmota ako kľudová.

V interiéri dennej časti je prevýšený podstrešný priestor otvorený a čiastočne využitý pre galériu nad kuchynskou časťou. V kľudovej časti je vytvorená galéria v detskej izbe, nad východnou časťou je podkrovie využité ako skladová plocha – pochôdzna povala.
Architektonicky odpovedá návrh na zadanie nájsť súčasnú parafrázu lokálneho tradičného vidieckeho domu s použitím typického, výrazného prvku – gánku. Ten sa stal hlavnou témou návrhu a dom sa „točí okolo neho“

Materiálovo je stavba riešená v kombinácii bielej omietky s dreveným laťovaním v priestore gánkov a drevenými oknami či ďalšími doplňujúcimi prvkami. Voľbou materiálov taktiež odkazuje na vidiecku tradíciu.

 

SPOLUAUTOR
Ing. arch. Ondrej Palenčar

ÚŽITKOVÁ PLOCHA
131,7 m2 prízemie + ‭26,6‬ m2 galérie v podkroví

MIESTO
Kendice (Okres Prešov), Slovensko

KLIENT
súkromný investor

DÁTUM PROJEKTU
2019 – 2020

REALIZÁCIA
2020 – 2024

SÚVISIACE PROJEKTY
prejsť na návrh interiéru