RD Dulova Ves
lukas,ildza,architekt,presov
1621
portfolio_page-template-default,single,single-portfolio_page,postid-1621,bridge-core-3.0.1,,qode-title-hidden,paspartu_enabled,paspartu_on_bottom_fixed,qode_grid_1200,qode-content-sidebar-responsive,qode-child-theme-ver-1.5,qode-theme-ver-28.8,qode-theme-bridge,disabled_footer_bottom,wpb-js-composer js-comp-ver-6.9.0,vc_responsive

RD Dulova Ves

Jednopodlažná stavba je situovaná v severovýchodnom rohu pozemku, prístupnom zo severu. Umiestnenie i tvar domu reaguje, respektíve priamo vychádza z daností miesta.

Reakciou na veľmi úzky, dlhý a mierne svažitý pozemok je podlhovastá, minimalistická hmota, ktorá je v jednom mieste výškovo zalomená. Snahou je kopírovať terén tak, aby vznikol bezbariérový nástup do domu, a mierne do terénu zapustená hlavná terasa. Dispozícia 4+kk komfortne naplní potreby 4-5 člennej rodiny.

Konceptom usporiadania hmoty je dlhá priama línia rovnobežná s východnou hranicou v podobe chodby, ku ktorej sú kolmo pripojené jednotlivé priestory s rôznymi funkciami. Ich veľkosť reaguje na ich význam a účel.. preto na hlavnej, západnej fasáde rôzne vystupujú či ustupujú. Stavba sa teda snaží o nájdenie adekvátnej rovnováhy v jasnej čitateľnosti, logickom usporiadaní a primeranej jednoduchosti.
Materiálové riešenie podporuje minimalistické, sochárske pojatie hmoty. Kontrastne kombinuje bielu omietku na fasáde s čiernymi drevo-hliníkovými oknami. Atikové oplechovania sú potlačené – a teda v bielej farbe. Výrazným prvkom ktorý dopĺňa kompozíciu stavby je čierna oceľová rámová konštrukcia na hlavnej terase.
Konštrukčne je stavba riešená ako drevostavba – stenovým pozdĺžnym nosným systémom. Fasáda je odvetrávaná. Strecha je plochá, dvojplášťová s odvetrávaním.

 

MIESTO
Dulova Ves (Okres Prešov), Slovensko

KLIENT
súkromný investor

SPOLUPRÁCA
Ing. arch. Ondrej Palenčar

DÁTUM PROJEKTU
2019