Radové domy Súlovce
lukas,ildza,architekt,presov
2858
portfolio_page-template-default,single,single-portfolio_page,postid-2858,bridge-core-3.0.1,,qode-title-hidden,paspartu_enabled,paspartu_on_bottom_fixed,qode_grid_1200,qode-content-sidebar-responsive,qode-child-theme-ver-1.5,qode-theme-ver-28.8,qode-theme-bridge,disabled_footer_bottom,wpb-js-composer js-comp-ver-6.9.0,vc_responsive

Radové domy Súlovce

URBANISTICKÉ RIEŠENIE
Obytný súbor radových domov je situovaný na severozápadnej hrane parcely, v líniii prístupovej komunikácie. Hlavné vstupy do objektov sú situované zo severu. Parcely sa otvárajú na juhovýchod s miernym terasovito stúpajúcim svahom. Obytný súbor pozostáva z 8 archetypálnych, štítovo orientovaných hmôt. Hmoty objektov mierne výškovo odskakujú, aby sa tak vyrovnali stúpaniu ulice. Umiestnenie objektov prirodzene dotvára charakter súkromných záhrad z juhovýchodnej strany, ktoré sú odseparované od prístupovej komunikácie. Predpolie jednotlivých domov je otvorené, pričom uzatvorenú hranicu tvorí až samotná stavba. Vzniká tak prívetivý kontakt s ulicou. Odskakovanie stavieb tvorí zároveň príjemné závetrie vstupu. Navrhnutým rozmiestnením umožnujeme čo najlepšie a najefektívnejšie využitie parcely s orientáciou k svetovým stranám, ale aj s ohľadom na presvetlenie, výhľady a súkromie.

DISPOZIČNÉ RIEŠENIE
Objekty disponujú jedným hlavným vstupom zo severu. Každý RD má 2 parkovacie miesta, priamo prístupné od hlavnej komunikácie. Súbor radových domov pozostáva z 8 dispozične totožných rodinných domov. Každý RD je dvojpodlažný. Na I.np sa nachádza denná zóna spolu so zázemím (technickým vybavením domu) na severe. Obývacia izba spolu s kuchyňou sú prepojené so záhradou skrz veľké presklenie s odsuvným HST portálom. Záhrada rôznej dĺžky a rovnakej šírky pokračuje až k opačnému koncu parcely. V II.np je situovaná nočná časť, pozostávajúca z rodičovskej spálne a 2 detských izieb doplnená o spoločnú veľkorysú kúpeľnu.

MATERIÁLOVÉ RIEŠENIE
Materialita objektu zámerne pracuje s úzkou a striedmo paletou pre dosiahnutie kompaktného celistvého dojmu hmoty. Každý dom je monochromatický, teda celý „obalený“ v jednom odtieni. Pre určitú hravosť a variabilitu sú zvolené tri striedajúce sa materiálové varianty. Prvá zakrýva obvodový plášť bielou hrubozrnnou omietkou a strechu bielym falcovaným plechom. Druhá zakrýva obvodový plášť sivou jemnozrnnou omietkou a strechu sivým falcovaným plechom. Tretia zakrýva obvodový plášť odvetrávanou fasádou z dreveného latovania ktorá je použitá aj na strechu (s hydroizolačnou vrstvou skrytou nižšie). Výplne otvorov sú navrhnuté s dreveným rámom, s izolačným 3-sklom. Vstupné dvere sú hliníkové, vo farbe fasády.

KONŠTRUKČNÉ A TECHNICKÉ RIEŠENIE
Stavba je zamýšľaná ako obojsmerný stenový konštrukčný systém. Objekt je založený na základových pásoch. Obvodové nosné steny tvoria vápennopieskové bloky (SILKA / KM BETA) zateplené šedým polystyrénom. Prestrešenie dvojplášťovej odvetranej strechy so zaatikovým žľabom je tvorené jednoduchým krovom s vrcholovou väznicou a vrcholovými malými klieštinami. Krov je zo strany interiéru uzavretý SDK podhľadom. Objekt bude vytápaný tepelným čerpadlom zem-voda.

 

MIESTO
Súlovce (okres Topoľčany), Slovensko

KLIENT
súkromný investor

SPOLUPRÁCA
Ing. arch. Tomáš Sterančák, Ing. Rastislav Ildža

DÁTUM PROJEKTU
2022