RD Šiklóš
lukas,ildza,architekt,presov
3186
portfolio_page-template-default,single,single-portfolio_page,postid-3186,bridge-core-3.0.1,,qode-title-hidden,paspartu_enabled,paspartu_on_bottom_fixed,qode_grid_1200,qode-content-sidebar-responsive,qode-child-theme-ver-1.5,qode-theme-ver-28.8,qode-theme-bridge,disabled_footer_bottom,wpb-js-composer js-comp-ver-6.9.0,vc_responsive

RD Šiklóš

URBANISTICKO – HMOTOVÉ RIEŠENIE
Parcela sa nachádza na návrší, uprostred zahradkárskej kolónie, obkolesená zeleňou pričom poskytuje krásne výhľady k severozápadu. Tieto danosti sa stali východiskami pre umiestnenie i podobu samotnej novostavby rodinného domu. Kompaktná hmota (takmer) štvorcového pôdorysu je situovaná uprostred pozemku, na rozhraní 2 parciel, pričom svojim pootočením nekorešponduje s geometriou hraníc parcely, ale otáča sa k zapadajúcemu slnku. Cieľom je vyváženie pasívnych ziskov i výhľadov a zároveň vytvorenie adekvátnych väzieb medzi interiérom a exteriérom v jednotlivých častiach. Umiestnenie stavby rozdeľuje pozemok na vstupnú južnú, verejnejšiu časť, a súkromnejšiu, uzavretejšiu severnú časť, v ktorej sa uvažuje s tenisovým kurtom.

ARCHITEKTONICKO – DISPOZIČNÉ RIEŠENIE
Dom je dispozične riešený symetricky, v tvare písmena U. Hlavný vstup privádza z južného nárožia do dolnej časti U-čka, ktorá funguje ako spojka oboch „nôh“. Nachádza s v nej pozdĺžna kuchyňa. Vo východnej časti na kuchyňu plynuje naväzuje najväčšia miestnosť – obývacia izba s jedálňou. K nej je pridružená menšia východná terasa, no najmä polouzavretý prestrešený exteriér uprostred U-čka. Pravá noha obsahuje hlavnú spálňu s príslušenstvom, ľavá technické zázemie domu a detské izby na konci. Medzi užívateľmi domu tak vzniká v prípade potreby dostatočné súkromie, no zároveň ich všetkých združuje v átriu ktoré sa stáva absolútnym jadrom domu. Aj bez vykročenia do exteriéru funguje ako vizuálny link naprieč domom.

MATERIÁLOVO – KONŠTRUKČNÉ RIEŠENIE
Stavba pracuje s veľmi limitovanou paletou materiálov. Farebne je priam monochromatická, používajúc iba stredne sivý odtieň. Použité materiály sú pohľadový betón v kombinácii s trapézovým plechom. CIeľom bolo dosiahnúť moderný industriálny vzhľad a zároveň odolnosť a bezúdržbovosť plášťa domu. Fasádu dopĺňajú početné presklenné výplne otvorov rámované hlinikovými rámami v zhodnom odtieni. Ostenia otvorov sú taktiež obložené plechom. Stavba je vďaka malým rozponom riešená ako pozdĺžny stenový nosný systém s monolitickou stropnou doskou, bez vnútorných nosných stien. V mieste kuchyne je strop podopretý oceľovými stĺpmi.

 

ÚŽITKOVÁ PLOCHA
128 m2

MIESTO
Šiklóš (Levice), Slovensko

KLIENT
súkromný investor

SPOLUPRÁCA
Ing. Rastislav Ildža

DÁTUM PROJEKTU
2021