RD Šidlovec
lukas,ildza,architekt,presov
1434
portfolio_page-template-default,single,single-portfolio_page,postid-1434,bridge-core-3.0.1,,qode-title-hidden,paspartu_enabled,paspartu_on_bottom_fixed,qode_grid_1200,qode-content-sidebar-responsive,qode-child-theme-ver-1.5,qode-theme-ver-28.8,qode-theme-bridge,disabled_footer_bottom,wpb-js-composer js-comp-ver-6.9.0,vc_responsive

RD Šidlovec

Dvojpodlažná stavba je situovaná v južnej, rovinatej časti parcely, prístupnej zo severu. Umiestnenie i tvar domu reaguje na okolité danosti jednak vytvorením vstupného „nádvoria“ na severe, ako aj spoločnej terasy v juhozápadnom kúte.

Odpoveďou na zadanie 2 generačného domu je vytvorenie 3 jasne artikulovaných hmôt. Hlavná z nich v 2 podlažiach napĺňa potreby 5-člennej rodiny. Menšia slúži ako nezávislý byt s vlastným vstupom pre starú mamu, pričom si zachováva bezprostrednú väzbu s hlavnou časťou domu a dovoľuje im zdieľať niektoré funkcie (ako hosťovská izba ktorá je dobre využiteľná oboma bytmi). Tretia, najmenšia hmota s plochou strechou, slúži pre doplnkové funkcie + rozširuje hlavný obytný priestor bytu.

Materiálové riešenie kombinuje odvetranú fasádu z opaľovaných dosiek na hlavnej časti so svetlosivou, hrubou omietkou na oboch menších častiach. Dôležitým doplnením sú detaily v podobe oplechovania okenných/dverných otvorov ako aj drevených šambrán. Strieborné oplechovanie je zladené s drevohliníkovými oknami. Stavba je zakrytá falcovanou plechovou krytinou v antracitovom a svetlosivom prevedení.

Konštrukčne je stavba riešená kombinovaným stenovým nosným systémom. Nosné steny budú realizované systémom strateného debnenia Velox.

 

MIESTO
Šidlovec (Prešov), Slovensko

KLIENT
súkromný investor

SPOLUPRÁCA
Ing. arch. Ondrej Palenčar

DÁTUM PROJEKTU
2019