Obnova typového RD z 20.st.
lukas,ildza,architekt,presov
2892
portfolio_page-template-default,single,single-portfolio_page,postid-2892,bridge-core-3.0.1,,qode-title-hidden,paspartu_enabled,paspartu_on_bottom_fixed,qode_grid_1200,qode-content-sidebar-responsive,qode-child-theme-ver-1.5,qode-theme-ver-28.8,qode-theme-bridge,disabled_footer_bottom,wpb-js-composer js-comp-ver-6.9.0,vc_responsive

Obnova typového RD z 20.storočia

Vyčistenie a zjednodušenie pôdorysu je hlavnou črtou návrhu. 2 z pôvodných miestností sú v návrhu zlúčené, aby vznikol kvalitnejší, vzdušnejší priestor.
Dôležitým je taktiež otvorenie priestoru do exteriéru – a to v oboch smeroch v jednej ose. Jednak vzniká terasa smerom k ulici naväzaujúca na obývačku a kuchyňu. Druhak vzniká väčšia súkromná terasa za domom, vo väzbe na hlavný vstup.
Pôvodný krov je odstrańený pre jeho zložitosť a nemožnosť využitia podkrovného priestoru. nahradený je novým (priehradovou konštrukciou, no alt. aj obyčajným krovom).
Priestor je otvorený nahor a na pôvodnej skromnej ploche vytvára neporovnateľne veľkorysejší zážitok z priestoru.
Významným prvkom interiéru sa stáva otvorená galéria – teda priestor spálne / pracovne ktorý tvorí zhruba polovicu pôdorysu domu.
Galéria je postavená na novom drevenom trámovom strope.
Charakteristický pôvodný tvar stanovej strechy je prenesene zachovaný.
Výrazným prvkom je odrezanie vrcholu ihlanu strechy, kde je umiestnené strešné okno otvárajúce priestor k nebu.. a poskytujúce difúzne svetlo v podkrovnej galérii.

TYP ZÁKAZKY
Verejná architektonická anonymná súťaž.
Vyhlasovateľ: Slovenská agentúra životného prostredia

SPOLUPRÁCA
Ing. arch. Daniel Marinica

MIESTO
Slovensko

DÁTUM PROJEKTU
2022

VÝSLEDKY SÚŤAŽE
archinfo.sk