Chaty Mengusovce
lukas,ildza,architekt,presov
2865
portfolio_page-template-default,single,single-portfolio_page,postid-2865,bridge-core-3.0.1,,qode-title-hidden,paspartu_enabled,paspartu_on_bottom_fixed,qode_grid_1200,qode-content-sidebar-responsive,qode-child-theme-ver-1.5,qode-theme-ver-28.8,qode-theme-bridge,disabled_footer_bottom,wpb-js-composer js-comp-ver-6.9.0,vc_responsive

Chaty Mengusovce

URBANISTICKÝ KONCEPT
Návrh umiestňuje dva objekty v severnej časti pozemku, pozdĺž jeho prirodzenej východnej hranice tvorenej potokom. Ten sa spolu s výhľadom na panorámu Tatier stáva hlavným východiskom pri navrhovaní. Rozdelenie požadovanej náplne do dvoch samostatných objektov vzniká medzi nimi spoločný zdieľaný priestor pokračujúci až nad vodu. Chata A okrem toho disponuje súkromnou terasu priradenou k severnej fasáde. Vstupy do objektov sú orientované smerom k prístupu na parcelu – teda k juhozápadu. Umiestnenie vychádza taktiež z pozície pôvodnej stavby humna, ktorú navrhujeme pre nevyhovujúci stav demolovať, a jej základy a podkladný betón využiť ako „platformu“ terasy s výhľadom na severnú panorámu. Týmto odsadením novostavby od severnej hranice parcely zároveň umožňujeme otvoriť obytnú časť interiéru veľkým presklením. Navrhované riešenie sa snaží citlivo doplniť okolitú tradičnú zástavbu podlhovastých, štítovo orientovaných stavieb.

ARCHITEKTONICKÝ KONCEPT
Kontextuálne riešenie sa snaží stavbu vhodne zasadiť do okolia nielen urbanisticky, ale aj minimalistickým vzhľadom hmôt či materiálovým riešením. Hmoty sú voči sebe jemne pootočené, kopírujúc tak líniu potoka. Hrebene striech sú taktiež voči sebe orientované (takmer) o 90o. Jasná a jednoznačná artikulácia hmôt je dotvorená materialitou. Oba objekty používajú pre svoj plášť drevo, no v miernej obmene. Raz sú to veľkoformátové šindle, v druhom prípade late. Dôležité je riešenie detailov – bezpresahová strecha so skrytými zaatikovými žľabmi, a taktiež skutočnosť že materiál fasády prebieha v zhodnej podobe aj na strechu.

DISPOZIČNÉ RIEŠENIE
Oba objekty sa svojou dennou časťou dispozície sústreďujú okolo spoločnej terasy, na ktorú ústia veľkým presklením s HST portálom. Objekt A má navyše HST portál aj na svoju severnú, súkromnú wellnessovú terasu. Do objektu A sa vstupuje skrz výkus v juhozápadnom rohu objektu. Príslušenstvo je sústredené v celistvom bloku prisadenom k západnej fasáde. Jadrom dispozície je spoločenská miestnosť exponovaná z troch strán. Podkrovie slúži ako nočná časť, s 2 spálňami a 1 spoločnou kúpeľňou. Silným momentom sú veľké panoramatické strešne okná, predovšetkým severné okno v spálni, ktoré poskytuje priamy výhľad na panorámu hôr. Objekt B má svoj vstup orientovaný na západ, skrz výkus závetria. Umiestnením vstupu do stredu dispozície je rozdelená na dennú časť na severe a nočnú na juhu. Príslušenstvo je sústredené v tomto stredovom celistvom bloku. Vo vstupnej chodbe je umiestnené padacie schodisko ktoré sprístupňuje podkrovný skladový priestor nad touto stredovou časťou. Podkrovný priestor nad spálňou i obytnou kuchyňou je priznaný v rámci miestností.

 

ÚŽITKOVÁ PLOCHA
Chata A: 86,8m2, Chata B: 51,8m2. Celkovo 138,6m2

MIESTO
Mengusovce (okres Poprad), Slovensko

KLIENT
súkromný investor

SPOLUPRÁCA
Ing. arch. Ondrej Palenčar

DÁTUM PROJEKTU
2021